Objednávky přijímáme na telefonním čísle: 776 761 961
Konzultační hodiny pro klienty: pondělí a středa
Telefonické objednávky: 776 761 961
Konzultace: pondělí a středa
MUDr. Karel Beneš
vedoucí lékař kliniky
Cévní chirurg s licencí ČLK
Naše klinika se specializuje
na kosmetické operace
křečových žil

Mýty o křečových žilách

Když křečové žíly nebolí, není třeba je operovat

Větší křečové žíly nemusí vůbec bolet. Nedomykavost žilních chlopní však způsobí zvýšení žilního tlaku. Žíly se postupně zvětšují, objeví se otok a později příznaky zhoršeného metabolizmu podkoží a kůže, vznikne kožní ekzém a hnědavé zbarvení kůže, která se ztenčí a umožní vznik bércového vředu. Žíly nevypadají hezky, a navíc ohrožují svého nositele zánětem, trombózou a krvácením. Žíly se léčí hlavně operativně, není třeba čekat na komplikace. Čím dříve se stav vyřešen chirurgickým výkonem, tím je operace méně náročná a končetina potom vypadá lépe. Pouze včasně provedená operace může být miniinvazivní v rámci jednodenní chirurgie bez nutnosti pracovní neschopnosti.

Čím větší křečové žíly, tím větší bolest.

U onemocnění žil se bolest může objevit i bez přítomnosti jakékoliv abnormality při klinickém vyšetření i při normálním ultrazvukovém vyšetření. Protože je žilní bolest podobná bolesti vnitřních orgánů, je obtížné ji lokalizovat, proto bývá často lékaři podceňována. Tato bolest je spojena s místním zánětem spuštěným tkáňovou hypoxií (nedostatkem kyslíku), která je způsobena žilní stázou. K této hypoxii může dojít na konci dne, po dlouhém stání nebo v určité fázi menstruačního cyklu. Hypoxií se spustí kaskáda chemických reakcí, které bolest způsobí. Na druhou stranu velké křečové žíly nemusí vůbec bolet, protože receptory, které bolest spouštějí, nemusí být aktivovány ve velkých žilách, ale v mikrocirkulaci ve tkáních dolní končetiny.

Křečové žíly u žen je vhodné odstraňovat až po porodu.

Křečové žíly se zhoršují každým těhotenstvím vlivem tlaku plodu na pánevní žíly, který zhoršuje žilní návrat k srdci a zvyšuje tlak v žilách dolních končetin. Zpomalení žilního odtoku a žilní stáza v křečových žilách zvyšují riziko možných komplikací - zánětu povrchových žil, hluboké žilní trombózy a možnost plicní embolie. Léčba těchto komplikací v době těhotenství má za následek větší riziko pro plod. Operaci je lépe provést před těhotenstvím, odstraníme tím riziko komplikací a operační výkon na menších žilách bude šetrnější a méně invazivní. Léčba drobné recidivy po těhotenství je méně náročná, lze jí provést ambulantně např. sklerotizací.

Kudy poteče krev, nebude mi odstraněná žíla chybět?

Operace křečových žil se provádí pouze na povrchových žilách, které normálně odvádí z končetiny asi 15 % krve. Funkčně poškozené žíly neplní svou funkci, krev musí odtéci hlubokým žilním systémem, který je postupně přetížen a vznikne otok. Odstraněním křečových žil se drenáž končetiny naopak zlepší.

Cvičení zhoršuje křečové žíly

Tento výrok je pravdivý pouze z části. Statické cvičení, jako je posilování a vzpírání činek, zhoršuje odtok krve z dolních končetin a podílí se na rozvoji křečových žil přetěžováním žilního systému. Naopak dynamické cvičení, při kterém je do práce zapojena svalová pumpa dolních končetin, je výbornou prevencí vzniku křečových žil. Mezi vhodné sporty patří chůze, běh, jízda na kole, plavání nebo běh na lyžích. Je třeba si uvědomit, že i když máme genetické vlohy pro vznik křečových žil, není moudré vyloučit tělesné cvičení. Je třeba si zvolit vhodný sport a při objevení se křečových žil přijít včas na vyšetření a eventuální operaci.

Nemá význam křečové žily operovat, stejně se zase vrátí.

Je to hodně rozšířený názor, který přežívá z doby, kdy se operace žil prováděly výhradně klasickým způsobem a při diagnostice nebyl k dispozici barevný ultrazvuk. Při velké anatomické variabilitě žilního systému nebylo možné správně určit diagnózu. Po pouhém podvazu žilního kmene v třísle se velmi často objevily recidivy. Dnešní rychlý vývoj medicíny nám nabízí přesnou ultrazvukovou diagnostiku a miniinvazivní způsoby operace. Povrchový žilní kmen je nejčastěji uzavírán radiofrekvenční sondou nebo laserem a viditelné žíly jsou odstraněny miniflebektomií za použití jemných nástrojů s výborným kosmetickým efektem.

Copyright © 2023 Karel Beneš